eTwinning - projekty 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018 2018/2019 2019/2020

eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno - komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.


Realizowane Projekty

 

Rok szkolny 2019/2020

 

W I semestrze planowano znalezienie partnerów do projektu e-Twinning, którzy podobnie jak dzieci z grupy „Iskierki” zechcieliby wiosną zwiedzać swoje miasto i przedstawić je za pomocą zdjęć, krótkich filmików i prac plastycznych np. w formie collagu. Grupa "Iskierki" planowała poznać swoje miasto, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nt. innych miejsc/miast. Realizacja bloków tematycznych w ramach eTwinningu była przewidziana na II półrocze. Z powodu panującej nie tylko w Polsce pandemii nie udało się nawiązać współpracy w ramach projektu e-Twinning, żeby poznać inne miejsca/miasta.

 


Rok szkolny 2018/2019

- Temat: "Bożonarodzeniowy wielkanocny lapbook" 

Projekt został założony przez panią z Rumunii i z Polski. Celem projektu jest pokazanie jak wyglądają święta oczami dziecka, pokazanie różnorodności świąt w zależności od miejsca, kraju. 

- Temat: "Czy możesz przeczytać mi książkę"

Celem projektu było wspólne czytanie książek przez rodziny dzieci, pokazanie że czytanie książek może być dobrą zabawą.

 

 


 

Rok szkolny 2017/2018

Projekt eTwinning:  „Where is the love?” (Gdzie jest miłość?)

- realizowany od stycznia do marca 2018 r.

- założony przez: Charmaine Attard z Malty,

W projekcie wzięło udział 183 członków.

Cele:

Partnerzy projektu wybierali własny sposób zaprezentowania miłości innym członkom projektu poprzez nauczenie się i zaśpiewanie piosenki o miłości, wykonanie prac plastycznych i technicznych związanych z miłością. Nauczyciele mieli również za zadanie przeprowadzić w swoich grupach zajęcia na temat miłości. Wszystkie realizacje zostały zaprezentowane innym członkom w Dzienniku Projektu na stronie eTwinningu.

 

Rezultaty:
            Dzieci dowiedziały się, że Święto miłości- Walentynki jest obchodzone również w innych krajach. Dzieci miały możliwość zobaczenia w jaki sposób dzieci różnych narodowości tworzą i dzielą się miłością. Dzięki zrealizowanemu projektowi wiedzą że chociaż istnieje negatywny wpływ na obecny świat w którym żyjemy to jednak gdy wszyscy zjednoczą się razem to miłość wygrywa.


 Rok szkolny 2016/2017

 

Notatka ze zrealizowanego projektu „Shared Christmas Carol” w ramach eTwiningu.

W grudniu 2016 r. Nasze Przedszkole wzięło udział w projekcie „Shared Christmas Carol” zrealizowanym w ramach eTwiningu. Projekt polegał na nauczeniu dzieci z różnych krajów tej samej świątecznej piosenki w języku angielskim. Wybraną piosenką była piosenka o Mikołaju z pokazywaniem, „S-A-N-T-A”. Praca dzieci nad utworem została sfotografowana, a efekt finalny - śpiew dzieci z pokazywaniem nagrany. Zgodnie z wytycznymi projektu zdjęcia z przygotowań, oraz nagrany film zostały dodane na TwinSpace (internetową bezpieczną platformę współpracy utworzoną dla projektu) tak by inni członkowie projektu mieli wgląd w realizowany projekt przez resztę członków. W projekcie wzięło udział 10 członków z takich krajów jak: Polska x2, Francja, Anglia, Rumunia x2, Turcja, Hiszpania, Grecja, Włochy.

Nasze przedszkole w projekcie „Shared Christmas Carol” reprezentowały grupy: „Mandarynki” i „Biedronki”. Dzieci czerpały radość z nauki piosenki, były zaangażowane  i chętne. Dla uatrakcyjnienia efektu Panie z grup przygotowały dekoracje dla występujących dzieci: brody Świętego Mikołaja, oraz mikołajowe czapki; tak, by oprócz tego że dzieci śpiewają o Mikołaju, mogli dodatkowo wcielić się w jego postać.

Celem projektu było: popularyzowanie języka angielskiego wśród dzieci, motywowanie dzieci do poznawania piosenek i śpiewania ich w języku angielskim, poznanie świątecznej piosenki w języku angielskim, oraz ukazanie dzieciom że nauka innego języka może przebiegać w sposób przyjemny i zabawny. Dzieci miały możliwość zaobserwowania jak dzieci z innych krajów przedstawiają tą samą piosenkę, wzbudziło to w nich podekscytowanie, oraz dumę z tego że potrafią równie pięknie zaśpiewać piosenkę w obcym języku jak dzieci z przedszkoli z innych krajów. Projekt spotkał się z miłym przyjęciem wśród rodziców.

 


 

 Rok szkolny 2015/2016

  

„Podaj mi swoją dłoń” - projekt polegający na okazywaniu przyjaźni i podobieństw za pomocą symboliki dłoni, bez względu na narodowość, religię, kulturę. Projekt ogłoszony przez Bułgarię i Hiszpanię. W ramach tego projektu dzieci przesłały prace plastyczne do Bułgarii i z odbitymi dłońmi oraz kartki świąteczne. W nawiązaniu do tego projektu realizowane były zajęcia dydaktyczne nt. znaczenia przyjaźni.

Nasze przedszkole wraz z 35 członkami z różnych krajów zrealizowało projekt: „Love is all we need” („Miłość to jest wszystko czego potrzebujemy”). 

Projekt zakładał realizację kilku założeń:

- stworzeniu przez dzieci kartek z wyznaniem miłości w języku ojczystym,

- udokumentowanie pracy dzieci przy tworzeniu kartek w postaci zdjęć,

- wysłanie wykonanych kartek do wybranych członków projektu,

- przedstawienie się za pomocą zdjęć grupowych, dzięki czemu inni członkowie mogą poznać twarze uczestników projektu, oraz zaobserwować różnice kulturowe w wyglądzie dzieci z różnych stron świata,

 - nagranie piosenki o miłości w języku rodzimym.

W tworzenie kartek walentynkowych zaangażowały się niemal wszystkie grupy. Kartki wykonane przez dzieci zostały wysłane do 10 krajów (członków):

Czechy, Chorwacja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Grecja, Hiszpania, Belgia, Portugalia, Francja. Nasze przedszkole otrzymało kartki z różnych państw m.in.: Polska, Łotwa, Litwa, Ukraina, Turcja, Grecja, Chorwacja, Hiszpania, Czechy.

 

Celem projektu było szerzenie miłości na całym świecie. Dzieci dzięki temu że mogły osobiście zaangażować się w projekt doświadczyły wielu niezapomnianych wrażeń. Z ogromną starannością, zaangażowaniem i zapałem tworzyły kartki mając na uwadze że zostaną one wysłane do dzieci z innych krajów. Dzięki temu projektowi miały one możliwość zobaczyć różnorodność języków, poznać kultury i zwyczaje dzieci z różnych państw przy jednoczesnym zaobserwowaniu że mimo różnic i odległości wszystkich nas łączy wspólny cel, jedność i miłość. 


 

Rok szkolny 2014/2015

 

 

WRZESIEŃ 2014 - STYCZEŃ 2015

PROJEKT 1:

„NASZE ULUBIONE GRY I ZABAWY”

(ANG.OUR FAVOURITE GAMES AND TOYS)

PROWADZENIE: DANUTA DUDZIC

Projekt realizowany był od listopada 2014 r..

Działania naszych partnerów obejmujmowały dodawanie zdjęć oraz prezentacji PP na przestrzeń TWINSPACE naszego projektu.

Do projektu przyłączyły się następujące przedszkola/partnerzy:

1. Asterio Farmaki, GRECJA. Otrzymaliśmy zdjęcia przedszkola oraz placu przedszkolnego na którym bawią się dzieci.

2. Aurica Rîndaşu, RUMUNIA

3. melita pergar, KINDERGARDEN IN ŠENKOVEC, CHORWACJA. Partnerzy przesłali wiele zdjęć ich przedszkola oraz zabawek jakimi bawią się dzieci.

4. Катя Ганчева, KINDERGARTEN NR1 "SUN" LEVSKI, BUŁGARIA. Otrzymaliśmy obszerną prezentację PP opisującą kraj, miasto oraz partnerską placówkę.

W ramach projektu na przestrzeń TWINSPACE umieściliśmy obszerną prezentację PP opisującą nasz kraj (położenie, symbole narodowe), miasto oraz naszą placówkę w języku angielskim. Partnerzy poznali nasz rozkład dnia, zapoznali się z wyglądem naszego przedszkola oraz imprezami jakie mają u nas miejsce (Festyn rodzinny, wycieczki).

W planach jest umieszczenie opisu kilku zabaw np. kołowych, ruchowych, w języku angielskim oraz pozyskanie podobnych informacji od partnerów oraz uzyskanie certyfikatu jakości.

 

PROJEKT 2

„ŚWIĄTECZNE OZDOBY”

(ANG. CHRISTMAS ORNAMENTS)

PROWADZENIE: DANUTA DUDZIC

Projekt realizowany był od listopada 2014 r..

Do projektu przyłączyły się następujące przedszkola/partnerzy:

1.     Aurica Rîndaşu, - ARTS HIGH SCHOOL DINU LIPATTI, PITESTI, RUMUNIA. Otrzymaliśmy obszerną prezentację PP opisującą kraj, miasto oraz partnerską placówkę.

2. Bojanka Angelova - KINDERGARTEN ODZ "SVETULKA", SHUMEN, BUŁGARIA: Otrzymaliśmy obszerną prezentację PP opisującą kraj, miasto oraz partnerską placówkę. Partnerzy umieścili wiele zdjęć przedstawiających wykonywanie ozdób i kartek świątecznych. Wymieniliśmy za pośrednictwem poczty, paczki z ozdobami świątecznymi oraz kartkami świątecznymi.

3.      Gabriela Bratu, RUMUNIA 

4.      Petya Jordanova, BUŁGARIA 

W w ramach projektu na przestrzeń TWINSPACE umieściliśmy obszerną prezentację PP opisującą nasz kraj (położenie, symbole narodowe), miasto oraz naszą placówkę w języku angielskim. Partnerzy poznali nasz rozkład dnia, zapoznali się z wyglądem naszego przedszkola oraz imprezami jakie mają u nas miejsce (Festyn rodzinny, wycieczki). Wymieniliśmy za pośrednictwem poczty, paczki z ozdobami świątecznymi oraz kartkami świątecznymi wykonanymi przez grupę „Krasnale” (N. Marzena Szaruga). Dołączony został także dokument opisujący tradycje Świąteczne w naszym kraju. Po zakończeniu działań w lutym 2015 r., Przedszkole uzyskało certyfikatu jakości.