Projekt Kompania Piwowarska - 2013/2014, 2014/2015

II Etap realizacji projektu "Gabinety terapeutyczne"

Dnia 24 lutego 2015 r. w Przedszkolu Nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach odbyło się podsumowanie drugiego etapu realizacji projektu „GABINETY TERAPEUTYCZNE” w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego Kompanii Piwowarskiej S.A. Dzięki ofiarowanej pomocy stworzono trzy nowoczesne gabinety specjalistyczne.

W pierwszym etapie w 2014 r. - wyremontowano gabinet terapeutyczny przystosowując pomieszczenie do wysokich standardów w zakresie likwidacji barier architektonicznych. W drugim etapie co miało miejsce w 2015 r, dokonano aranżacji i zagospodarowania gabinetu: logopedycznego, psychologicznego i terapeutycznego. Gabinety zostały wyposażone w meble na wymiar,  spełniające wymogi bezpieczeństwa, ergonomii, gwarantujące wyposażenie dobrej jakości, w atestowane krzesła dostosowane do wzrostu dzieci

Nowy gabinet terapeutyczny w Przedszkolu nr 29

z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach

W dniu 06.03.2014 r. w Przedszkolu nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach miało miejsce uroczyste oddanie do użytku gabinetu terapeutycznego dla dzieci autystycznych, który został kompleksowo wyremontowany ze środków pozyskanych  w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego Kompanii Piwowarskiej S. A. Wniosek o remont gabinetu został złożony przez przedszkole w XI. 2013 r., a sam remont, po zatwierdzeniu wniosku do realizacjitrwał w okresie: I – III. 2014 r. Przed rozpoczęciem prac remontowych, wolontariusze Kompanii Piwowarskiej i rodzice przedszkola przygotowali pomieszczenie do remontu, tj. dokonali demontażu zużytych sprzętów sanitarnych, kafelek, starych drzwi, futryn, podwieszanego sufitu, usunęli zgromadzony gruz. Następnie firma remontowa przystąpiła do adaptacji pomieszczenia, przystosowując je do wysokich standardów w zakresie likwidacji barier architektonicznych, sanitarno -  technicznych i estetycznych. Gabinet został wyposażony w nową toaletę z 2 sanitariatami, kabiną prysznicową, umywalką, uchwytami ze stali nierdzewnej, nowymi kaflami na ścianach i podłodze. Wymieniono drzwi i futryny oraz instalację wodną i kanalizacyjną.

Oficjalnego otwarcia gabinetu dokonała Pani Danuta Waszak - Dyrektor Przedszkola nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach, Pani Małgorzata Walędzińska – Półtorak – menager Kompanii Piwowarskiej, Pani Wanda Grabowska – inspektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach, Pani Katarzyna Radzikowska – rodzic, poprzez uroczyste przecięcie wstęgi. Pani Dyrektor Danuta Waszak złożyła serdeczne podziękowanie dla wolontariuszy, nauczycielek i rodziców za wkład ich pracy i zaangażowanie w powstanie nowego gabinetu, wręczając im listy gratulacyjne i różę, a także przekazała dla Kompanii Piwowarskiej obraz wykonany wspólnie przez nauczycielki i dzieci. Osoby, które zasługują na uznanie za społeczną i bezinteresowną działalność, to: wolontariusze Kompanii PiwowarskiejMałgorzata Walędzińska – Półtorak, Aleksandra  i Jacek Składan, Anna Jopa, Agnieszka Kamińska, Monika Musioł, Marcin Grycman, Piotr Machała, Henryk Drob; nauczycielki przedszkola: Beata Sulma, Jolanta Kaplyta, Barbara Gniadek, Alicja i Jan Tomczok, Jolanta Sklorz; rodzice dzieci.

Uroczystemu oddaniu do użytku gabinetu terapeutycznego towarzyszyło święto „Zielony Dzień w Przedszkolu”, jako wyraz radości i zadowolenia. Na tę okazję wszystkie dzieci, a także personel ubranibyli na zielono i uczestniczyli w „zielonych zabawach i konkurencjach” przy muzyce, prowadzonych przez nauczycielki. Każde dziecko otrzymało zieloną niespodziankę ( gadżety, balony, żabki wykonane techniką origami, … ). W zabawach aktywnie uczestniczyli przybyli na uroczystość wolontariusze Kompanii Piwowarskiej i rodzice. Podczas dnia, dzieci spożywały zielone potrawy, np. pieczywo z zielonym serem i sałatą, kiwi, zupę – krem z zielonego groszku, zielony makaron z sosem szpinakowym, galaretkę o smaku gruszkowym i agrestowym, zielony napój Shreka.W przedszkolu można było obejrzeć wystawę „Jak było – jak jest”, przedstawiającą wolontariuszy, nauczycielki i rodziców przy pracach przed i po remoncie, a także sam gabinet. Radość i uśmiech był wszechobecny, bo cała społeczność przedszkola cieszy się z nowego nabytku.

To nie pierwsze działanie społeczne przedszkola. We IX. 2013 r. oddano do użytku gabinet do zajęć logopedycznych i psychologicznych, wykonany także nakładem pracy społecznej i działalności charytatywnej, a na przestrzeni ostatnich lat, w ramach Inicjatyw Lokalnych wyposażono wszystkie sale w nowe meble, stoliki, krzesełka, dywany, komputery do pracy nauczycielek z dostępem do Internetu, sprzęt drukujący i kserujący, nowoczesne pomoce dydaktyczne, np. 3 tablice do komunikacji alternatywnej, 3 projektory, pomoce do zajęć sensorycznych, doświadczania świata, ….

Opracowała: Danuta Waszak